Kiedy pierwsze Abramsy trafią do Polski? Szef MON ujawnia możliwą datę
- Już w przyszłym roku do Polski powinny trafić pierwsze egzemplarze czołgów Abrams - powiedział po wizycie w Pentagonie minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony spotkał się tam z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Jednym z tematów rozmowy była sytuacja na granicy z Białorusią.
2021-10-06, 23:25
Po uroczystym powitaniu przed Pentagonem szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o współpracy wojskowej i zakupach przez Polskę uzbrojenia w USA.
Powiązany Artykuł
"Polskie wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt". Szef MON o planach modernizacji armii
Posłuchaj
Minister Mariusz Błaszczak powiedział później, że z punktu widzenia sekretarza Austina zakup przez Polskę czołgów Abrams jest zasadny. - Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze Abramsów trafią na wyposażenie wojska polskiego - mówił Mariusz Błaszczak.
Minister powiedział, że przedstawił Amerykanom swoją ocenę ataku hybrydowego ze strony Białorusi na polską granicę, która jest równocześnie granicą Unii Europejskiej. - Podkreślałem, że atak hybrydowy na Polskę jest przeprowadzany przez władze innego państwa. (…) Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem przez stronę amerykańską - powiedział.
Czytaj także:
- System bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Debata na konferencji Defence24Day
- Szef MON: krajobraz bezpieczeństwa w Europie ulega wyraźnemu pogorszeniu w wyniku polityki Rosji
- "Dowodzi upadku etosu żołnierskiego". Prof. Legutko o słowach gen. Różańskiego ws. sytuacji na granicy
Minister Błaszczak ocenił, że polsko-amerykańskie relacje obronne są konsekwentnie rozwijane a Polska jest sojusznikiem, na którym można polegać.
REKLAMA
Część większych zakupów zbrojeniowych
Abrams, które trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej, wzmacniając wschodnią część Polski. Wraz z czołgami Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. To część planu zakupu uzbrojenia od Amerykanów. W ostatnich latach Polska zdecydowała się też na zakup w Stanach Zjednoczonych myśliwców F-35, zestawów rakietowych Patriot i modułów ogniowych Himars.
Wizyta ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych potrwa 3 dni. Rozmowa z sekretarzem obrony Lloydem Austinem była jej pierwszym punktem.
mbl
REKLAMA